טלפון: 09-7602979
 
מאמרים-על-חיסונים

טיפולים נפוצים במרפאה של ד"ר רוזנטל

כתבה בידיעות אחרונות דר‘ אפי הלפרין ממליץ לא להתחסן כעת

**המידע מתוך כתבה בעיתון סוף שבוע של" ידיעות אחרונות"

 

תקציר:
אנשים רבים בארץ כבר התחסנו, אך עבור רבים מאיתנו זאת עדיין דילמה ושאלה יומית מטרידה-להתחסן או לא?
תוכן:
אלפי אנשים כבר התחסנו נגד שפעת החזירים מאז החל מבצע החיסונים של משרד הבריאות לפני כשבוע וחצי. לפי דיווחי משרד הבריאות, שיעור תופעות הלוואי כתוצאה מקבלת החיסון היה עד כה שולי, רוב התופעות היו קלות וכללו בין היתר אודם וכאבים במקום ההזרקה.

כמו כמעט בכל דבר בחיים, גם בנושא החיסון יש 2 גישות: מדוע כדאי להתחסן ומדוע לא (לפחות בינתיים).

בעד החיסון (ד"ר איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות)
תהליך פיתוח חיסונים נגד שפעת החזירים החל כבר לפני כ-5 שנים. חיסונים אלה נבדקו בקרב אלפי אנשים בכל קבוצת גיל, כולל ילדים ומבוגרים, ונמצאו יעילים ובטוחים.כל התכשירים שנרכשו על ידי ישראל עברו תהליך אישור יסודי על ידי רוב המדינות באירופה ועל ידי ארגון בריאות עולמי WHO. 
תרכיב החיסון מכיל חומר משמר בשם תימרוסל, שמורכב בין השאר מכספית. הוספת החומר עוזרת לשמור על סטריליות החיסון. כיום אין עדות לנזקי כספית בקרב מי שנטל חיסונים שמכילים כספית. עד כה גם לא נמצא קשר ברור בין חיסונים המכילים תימרוסל לבין הפרעות נוירולוגיות. החיסון מכיל גם אדג'ובנט, חומר שמגביר את תגובת מערכת החיסון של הגוף כנגד הנגיף. מחקרים בנושא מראים כי חיסונים שמכילים אדג'ובנט יוצרים חסינות טובה יותר בקרב ילדים וקשישים לעומת חיוסנים אשר אינם מכילים אדג'ובנט. 
חיסונים הזהים לחיסונים הניתנים כיום בארץ ניתנו עד כה ליותר ממיליון אנשים ברחבי העולם ולא נצפו תופעות לאווי חריגות.
מבחינה סטטיסטית, הסיכון שאדם בריא יסבול מסיבוך מסכן חיים כתוצאה מנגיף עצמו גדול משמעותית מהסיכוי שלו לסבול מתופעת לוואי כתוצאה מהחיסון.

נגד החיסון (ד"ר אפי הלפרין, מנהל היחידה למחלות זיהומיות, ביה"ח ביקור חולים)
לכל חיסון ישנן תופעות לוואי והחיסון נגד שפעת החזירים אינו יוצא מן הכלל. חשוב להדגיש כי רוב תופעות הלוואי השכיחות של החיסון הן קלות מאוד ותופעות לוואי קשות נחשבות לנדירות. 
נכון להיום, לרשותינו בארץ עומדים 2 תכשירי חיסון: FOCETRIA שמיוצר על ידי חברת NOVARTIS ו-PANDEMRIX שמיוצר על ידי GSK. שניהם מאוחסים באמפולות שמכילות בסך הכל 10 מנות, שניהם מכילים חומר פעיל שהוא בעצם חלקים של נגיפי שפעת חזירים מומתים, שניהם מכילים חומר משמר ושניהם מכילים אדג'ובנטים. רק לשם השוואה- בארה"ב ומדינות רבות באירופה, לרשות הציבור עומדים גם חיסונים שאינם מכילים חומר משמר ואדג'ובנט. הוכח כי גם ללא חומרים אלה, חיסונים הקיימים במדינות אחרות מעניקים למתחסן תגובה חיסונית מספקת. מבחינת המערכת, נוכחות חומרים אלה מסייעת לייצר יותר חיסונים במהירות רבה יותר ובעלות כלכלית נמוכה. לפי מידע שנמסר ממשרד הבריאות, בעתיד אמורים להגיע לארץ גם חיסונים שלא מכילים חומר משמר ואדג'ובנט. 
כל אחד צריך לשקול את היתרונות של קבלת החיסון הקיים בארץ מוקדם ככל האפשר מול החיסרונות של קבלת חיסון שיתכן שהוא איננו הבטוח ביותר שנמצא כיום בארץ. 
חשוב לציין כי קבלת חיסון נגד שפעת החזירים אינו האמצעי היחיד שעשוי למנוע מאיתנו הדבקה בשפעת החזירים. יש דרכים יעילות וחשובות לא פחות:
1. שמירה על כללי היגיינה אישית (רחצה ידיים תכופה עם מים וסבון)
2. שיעול ועיטוש למרפק
3. במידה וחולים-להימנע מלהגיע למקומות ציבורים